ACM SIGGRAPH / Eurographics
Symposium on Computer Animation

July 26 - 27,   2003

San Diego,   California

In cooperation with ACM SIGGRAPH and Eurographics

   
Home  
Call for Participation  
Submissions  
Instructions for Authors  
Program  
Registration  
Committee/Contacts  
Sponsors  
Symposium Location  
Housing and Travel Information  
   
 

 

Friday, July 25, 2003  

6:00 PM – 8:00 PMoom Area)

EVENING REGISTRATION (Near Lobby Area in the South Tower)

 

Except Saturday lunch banquet in Marina Ballroom F and Saturday dinner cruise around the San Diego Bay, all symposium events take place in Marina Ballroom G.

 

Saturday, July 26, 2003

 

 

8:00 AM – 8:45 AM

Registration

 

8:45 AM – 9:00 AM

Introduction

 

 9:00 AM - 9:50 AM

Session 1      Dynamics  

                           (Chair:  Victor Ng-Thow-Hing)

 

A Practical Dynamics System                                                                   9:00 AM – 9:25 AM

   Zoran Kacic-Alesic, Industrial Light and Magic

   Marcus Nordenstam, Industrial Light and Magic

   David Bullock, Industrial Light and Magic

 

Interactive Physically Based Solid Dynamics                                          9:25 AM – 9:50 AM

   Michael Hauth, University of Tuebingen

   Joachim Gross, University Hospital of Tuebingen

   Wolfgang Strasser University of Tuebingen

 

 

9:50AM – 10:20 AM

MORNING BREAK

 

 

10:20 AM - 12:05 PM

Session 2    Cloth & Deformable Bodies  

                       (Chair:  Dimitris Metaxas)

 

Simulation of Clothing with Folds and Wrinkles                                    10:20 AM – 10:45 AM

   Robert Bridson, Stanford University

   Sebastian Marino, Industrial Light and Magic

   Ronald Fedkiw, Stanford University, Industrial Light and Magic

 

Estimating Cloth Simulation Parameters from Video                            10:45 AM – 11:10 AM

   Kiran Bhat, Carnegie Mellon University

   Christopher Twigg, Carnegie Mellon University

   Jessica Hodgins, Carnegie Mellon University

   Pradeep Khosla, Carnegie Mellon University

   Zoran Popovic, University of Washington

   Steven Seitz, University of Washington

 

Feel the "Fabric": An Audio-Haptic Interface                                      11:10 AM – 11:35 AM

   Gang Huang, University of Pennsylvania

   Dimitris Metaxas, Rutgers The State University of New Jersey

   Muthu Govindaraj, Philadelphia University

 

Discrete Shells                                                                                       11:35 AM – 11:50 AM

   Eitan Grinspun, Caltech

   Anil Hirani, Caltech

   Mathieu Desbrun, USC

   Peter Schroeder, Caltech

  

Finite Volume Methods for the Simulation of Skeletal                          11:50 AM – 12:05 AM

Muscle

   Joseph Teran, Stanford University

   Silvia Blemker, Stanford University

   Victor Ng Thow Hing, Honda Research Institute

   Ronald Fedkiw Stanford University

 

 

12:05 PM – 1:45 PM

LUNCH & ANIMATED FILM SHOW (BALLROOM F)

 

 

1:45 PM - 2:35 PM

Session 3   Natural Phenomena  

                     (Chair:  Marie-Paule Cani )

 

Blowing in the Wind                                                                                 1:45 PM – 2:10 PM

   Xiaoming Wei, Stony Brook University

   Ye Zhao, Stony Brook University

   Zhe Fan, Stony Brook University

   Wei Li, Stony Brook University

   Suzanne Yoakum-Stover, Stony Brook University

   Arie Kaufman Stony Brook University

 

Visual Simulation of Ice Crystal Growth                                                  2:10 PM – 2:35 PM

   Theodore Kim, University of North Carolina at Chapel Hill

   Ming Lin, University of North Carolina at Chapel Hill

 

 

2:35 PM - 3:40 PM

Session 4    Modeling and Animating Hands & Bodies  

                          (Chair: Zicheng Liu)

 

Construction and Animation of Anatomically Based Human                  2:35 PM – 3:00 PM     

Hand Models

   Irene Albrecht, MPI Saarbrücken, Germany

   Joerg Haber, MPI Saarbrücken, Germany

   Hans-Peter Seidel, MPI Saarbrücken, Germany

 

Handrix: Animating the Human Hand                                                     3:00PM – 3:25 PM

   George ElKoura, University of Toronto

   Karan Singh, University of Toronto


Synthesizing Animatable Body Models with Parameterized                   3:25 PM – 3:40 PM

Shape Modifications

   Hyewon Seo, University of Geneva

   Frederic Cordier, University of Geneva

   Nadia Magnenat-Thalmann, University of Geneva

 

 

3:40PM – 4:10PM

AFTERNOON BREAK

 

 

4:10 PM - 5:00 PM

SESSION 5    GEOMETRIC ALGORITHMS FOR ANIMATION  

                       (Chair:  Bobby Bodenheimer)

 

Dynapack: Compressing 3D Animations of Fixed                                    4:10 PM – 4:35 PM

Connectivity Triangle Meshes

   Lawrence Ibarria, Georgia Institute of Technology

   Jarek Rossignac, Georgia Institute of Technology

 

Geometry Videos: A New Representation for 3D Animations                 4:35 PM – 5:00 PM

   Hector Briceño, Massachusetts Institute of Technology

   Pedro Sander, Harvard University

   Leonard McMillan, University of North Carolina at Chapel Hill

   Steven Gortler, Harvard University

   Hugues Hoppe, Microsoft Research

 

 

5:00 PM - 5:45 PM

Session 6    Procedural Modeling & Animation  

                    (Chair:  Carol O’Sullivan)

 

Advected Textures                                                                                    5:00 PM – 5:15 PM

   Fabrice Neyret, iMAGIS-GRAVIR/IMAG-INRIA

 

Particle-Based Fluid Simulation for Interactive Applications                   5:10 PM – 5:30 PM

   Matthias Müller, ETH Zürich

   David Charypar, ETH Zürich

   Markus Gross, ETH Zürich

 

A Real-Time Cloud Modeling, Rendering, and Animation                        5:30 PM – 5:45 PM

System

   Joshua Schpok, Purdue University

   Joseph Simons, Purdue University

   David Ebert, Purdue University

   Charles Hansen, University of Utah

 

 

6:15 PM – 10:00 PM

Social EVENT:  Fireworks Dinner Dance Cruise

( 1066 North Harbor Drive , Street Terminal)

 


Sunday, July 27, 2003

 

8:15 AM - 10:00 AM

Session 7    Facial Animation & Hair

                      (Chair:  Joerg Haber)

 

An Example-Based Approach for Facial Expression Cloning                     8:15 AM – 8:40 AM

   Hyewon Pyun, Korea Advanced Institute of Science and Technology

   Yejin Kim, Korea Advanced Institute of Science and Technology

   Wonseok Chae, Korea Advanced Institute of Science and Technology

   Hyung Woo Kang, Korea Advanced Institute of Science and Technology

   Sung Yong Shin, Korea Advanced Institute of Science and Technology

 

Geometry-Driven Photorealistic Facial Expression Synthesis                   8:40 AM – 9:05 AM

   Qingshan Zhang, Microsoft Research, Asia

   Zicheng Liu, Microsoft Research

   Baining Guo, Microsoft Research, Asia

   Harry Shum, Microsoft Research, Asia

 

Learning Controls for Blend Shape Based Realistic Facial                       9:05 AM – 9:20 AM

Animation

   Pushkar Joshi, University of Southern California

   Wen Tien, University of Southern California

   Mathieu Desbrun, University of Southern California

   Frederic Pighin, University of Southern California

 

Vision-based Control of 3D Facial Animation                                            9:20 AM – 9:45 AM

   Jinxiang Chai, Carnegie Mellon University

   Jing Xiao, Carnegie Mellon University

   Jessica Hodgins, Carnegie Mellon University

 

Adaptive Wisp Tree - a multiresolution control structure                        9:45 AM – 10:00 AM

for simulating dynamic clustering in hair motion

   Florence Bertails, GRAVIR-IMAG INRIA

   Tae-Yong Kim, University of Southern California

   Marie-Paule Cani, GRAVIR-IMAG INRIA

   Ulrich Neumann, University of Southern California

 

 

10:00 AM – 10:30 AM

MORNING BREAK         

 

 

10:30 AM - 12:25 PM

Session 8    Motion Capture, Editing & Planning

                      (Chair:  Doug James)

 

Flexible Automatic Motion Blending with Registration Curves               10:30 AM – 10:55 AM

   Lucas Kovar, University of Wisconsin, Madison

   Michael Gleicher, University of Wisconsin, Madison

 

Unsupervised Learning for Speech Motion Editing                                   10:55 AM – 11:10 AM     

   Yong Cao, UCLA, ICT/USC

   Fred Pighin, ICT/USC

   Petros Faloutsos, UCLA

 

An Evaluation of a Cost Metric for Selecting Transitions                         11:10 AM – 11:25 AM

between Motion Segments

   Jing Wang, Vanderbilt University

   Bobby Bodenheimer, Vanderbilt University

 

Aesthetic Edits For Character Animation                                                   11:25 AM – 11:40 AM

   Michael Neff, University of Toronto

   Eugene Fiume, University of Toronto

 

Mapping Optical Motion Capture Data to Skeletal Motion                        11:40 AM – 11:55 PM

Using a Physical Model

   Victor Zordan, UC Riverside

   Nicholas Van Der Horst, UC Riverside

 

Trackable Surfaces                                                                                        11:55 PM – 12:10PM

   Igor Guskov, University of Michigan at Ann Arbor

   Sergey Klibanov, University of Michigan at Ann Arbor

   Benjamin Bryant, University of Michigan at Ann Arbor

 

A 2-Stages Locomotion Planner for Digital Actors                                      12:10 PM – 12:25 PM

   Julien Pettré, LAAS-CNRS

   Jean-Paul Laumond, LAAS-CNRS

   Thierry Siméon, LAAS-CNRS

 

 

12:25 PM – 1:45 PM

LUNCH         

 

 

1:45 PM - 3:00 PM

Session 9    Autonomous Characters & Flocking  

                      (Chair:  James Kuffner)

 

A Scenario Language to orchestrate Virtual World Evolution                      1:45 PM – 2:10 PM

   Frederic Devillers, IRISA/INRIA

   Stephane Donikian, IRISA/CNRS

 

Generating Flying Creatures using Body-Brain Co-Evolution                     2:10 PM – 2:35 PM

   Yoon-Sik Shim, Korea University

   Chang-Hun Kim, Korea University

 

Constrained Animation of Flocks                                                                  2:35 PM – 3:00 PM

   Matthew Anderson, University of Wisconsin

   Eric McDaniel, University of Wisconsin

   Stephen Chenney, University of Wisconsin

 

 

3:00 PM – 3:50 PM

Session 10    Animated Art & Presentations  

                             (Chair:  Stephen Chenney)

 

On Creating Animated Presentations                                                           3:00 PM – 3:25 PM

   Douglas Zongker, University of Washington

   David Salesin, Microsoft Research, University of Washington

 

Stylizing Motion with Drawings                                                                     3:25 PM – 3:50 PM

   Yin Li, University of Science and Technology, Hong Kong

   Michael Gleicher, University of Wisconsin, Madison

   Ying-Qing Xu, Microsoft Research Asia, Beijing

   Heung-Yeung Shum Microsoft Research Asia, Beijing

 

 

3:50 PM – 4: 15PM

AFTERNOON BREAK    

 

 

4:15 PM – 5:45 PM

Session 11    Intuitive Interfaces for Animation

                         (Chair:  Jehee Lee )

 

A Sketching Interface for Articulated Figure Animation                              4:15 PM – 4:40 PM

   James Davis, Honda Research Institute

   Maneesh Agrawala, Microsoft Research

   Erika Chuang, Stanford University

   Zoran Popovic, University of Washington

   David Salesin, University of Washington, Microsoft Research

 

FootSee: an Interactive Animation System                                                   4:40 PM – 5:05 PM

   KangKang Yin, University of British Columbia

   Dinesh K. Pai, Rutgers, the State University of New Jersey

 

Interactive Control of Component-based Morphing                                     5:05 PM – 5:30 PM

   Yonghong Zhao, National University of Singapore

   Hong Yang Ong, National University of Singapore

   Tiow Seng Tan, National University of Singapore

   Yongguan Xiao, National University of Singapore

 

Sound-by-Numbers: Motion-Driven Sound Synthesis                                   5:30 PM – 5:45 PM

   Marc Cardle, University of Cambridge

   Stephen Brooks, University of Cambridge

   Ziv Bar-Joseph, Massachusetts Institute of Technology

   Peter Robinson, University of Cambridge